Pipette Racks
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (9)
- (57)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (4)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (4)
- (32)
- (36)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (56)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (1)
- (8)
- (6)
- (3)
- (55)
- (4)
- (8)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (84)
Filtered Search Results
Eppendorf™ Pipette Holder 2 for one Xplorer™ Xplorer™ plus Pipette
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Holder designed for wall mounting or for installation in Pipette Carousel 2
Eppendorf™ Pipette Holder 2 for one Multipette™ E3/E3x or Multipette™ stream/Xstream Pipette
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Holder designed for wall mounting or for installation in Pipette Carousel 2
BRANDTECH™ BRAND™ Transferpettor™ Pipetter Station
Provides handy and easily accessible storage for Transferpettor™ instruments and accessories.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Pipette Holder |
| For Use With (Equipment) | Transferpettor pipetting devices |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Holds | Manual Pipettes |
BRANDTECH™ BRAND™ Transferpette™ S Pipette Bench Rack
Accessory for use with Transferpette™ S single and multichannel pipettes.
Eppendorf™ Pipette Holder 2 for one Multipette™ M4 Pipette
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Holder designed for wall mounting or for installation in Pipette Carousel 2
Heathrow Scientific™ Flip and Grip Pipette Holder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unique pipette holder that gives you the option of using on the benchtop or hanging under shelf to help maximize your working space.
| Height (Metric) | 19.3 cm |
|---|---|
| Shape | Vertical |
| Width (English) | 13.1 in. (Benchtop), 7.4 in. (Undershelf) |
| Length (Metric) | 19.3 cm |
| Size | 33.2 x 19.3 cm (Benchtop), 18.7 x 19.3 cm (Undershelf) |
| Length (English) | 7.6 in. |
| Material | ABS |
| Width (Metric) | 33.2 cm (Benchtop), 18.7 cm (Undershelf) |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 12 single-channel pipette, or a combo of 3 single- and 3 multi-channel pipettes |
| Includes | One Pipette Holder |
| Product Type | Pipette Stand |
| For Use With (Equipment) | Single and multi-channel pipettes |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Positions | 1 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Holds | Pipettes |
| Height (English) | 7.6 in. |
Bel-Art™ Rotary Pipet Stand
Holds up to of 94 pipettes and rotates on a central vertical axis for convenient selection
Poltex Undermount Pipette Controller Bracket
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mounts under laboratory bench shelves to utilize space then protrudes into usable position.
| Product Type | Pipette Holder |
|---|---|
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Poltex Pipette Aide Holder - 6 Position
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds popular brands of pipette controllers including Drummond Pipette-Aides or equivalent. Choose from Wall Mount, HB Tape Mount, or Magnet Mount with durable PETG construction.
| Dimensions (L x W x H) | 2.25 x 10.5 x 3 in. |
|---|
Globe Scientific Diamond PosiStop Pipette Carousel Stand
6-place Pipette Carousel Stand designed for Diamond PosiStop pipettes. Keeps up to six pipettes organized, secure, and easily accessible. Durable, space-saving design ideal for efficient benchtop storage and quick pipette retrieval.
Poltex Multi-Channel Pipettor and Pipette Aid Holder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds 2 multichannel pipettes, 4 single channel pipettes, and 1 pipette aid. Choose from Wall Mount, HB Tape Mount, or Magnet Mount with durable PETG construction.
| Dimensions (L x W x H) | 3.5 x 14.5 x 3.7 in. |
|---|
Poltex Pipette Controler Stand
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Poltex Pipette Controller Stand securely holds your pipette controller up and out of the way. Hole is 1.125in diameter.
Poltex 5 Position Pipette and Pipette Filler Bracket
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
5 Position Pipette and Pipette Filler Bracket is constructed from super durable, alcohol resistant PETG.
| Height (Metric) | 56 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Pipette Rack |
| For Use With (Equipment) | Rainin Gilson or Equivalent |
| Stackable | No |
| Color | Clear |
| Diameter (Metric) Inner | 1 in. |
| Positions | 5 + 1 |
| Material | PETG |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Pipettes |